Maison

Title Image

Blog

Home  /  Blog   /  Dlaczego odpowiednie oświetlenie salonu jest tak ważne?

Dlaczego odpowiednie oświetlenie salonu jest tak ważne?

Idealny salon powinien być przytulny, a przy tym użyteczny. Dlatego też bardzo ważne jest odpowiednio dobrane oświetlenie. Poszczególne lampy we wnętrzu muszą być przede wszystkim dostosowane do potrzeb domowników. Z ich pomocą wyczarujesz w pomieszczeniu odpowiednią atmosferę. Przekonaj się, dlaczego odpowiednie oświetlenie jest tak istotne!

Wybór lamp wpływa na funkcjonalność salonu

Odpowiednio wybrane oświetlenie jest bardzo ważne w przypadku każdego wnętrza. Nie inaczej jest w salonie, wszystko po to, aby zapewnić domownikom odpowiedni komfort. Wszak to od oświetlenia w dużej mierze zależy funkcjonalność danego wnętrza. Dlatego też należy pamiętać o dopasowaniu oświetlenia do potrzeb domowników. Jeśli w Twoim salonie znajduje się część jadalniana, to inne lampy należy zastosować w strefie wypoczynku, a inne nad stołem z krzesłami. Najlepiej osobno rozjaśnić przestrzeń wokół kanapy i foteli albo też postawić na oświetlenie nad stolikiem kawowym. Dobrym pomysłem będzie nowoczesna lampa teleskopowa Lady Costanza, niezastąpiona w stworzeniu wygodnego kącika do czytania książki czy rozwiązywania krzyżówek. Gdy chcesz zadbać o optymalne oświetlenie stolika kawowego, to znakomitym wyborem może być lampa sufitowa, na przykład Astra, która sprawdzi się także jako plafon. Możesz też postawić na propozycję podłogową. Przykładem jest nowoczesna lampa Lampo, która subtelnie rozjaśni przestrzeń. Odpowiednie oświetlenie salonu pozwala zatem na zwiększenie użyteczności poszczególnych obszarów salonu.

Odpowiednie oświetlenie salonu wpływa na wystrój wnętrza

Wybór funkcjonalnego oświetlenia do salonu ma również kluczowe znaczenie w kontekście wystroju wnętrza. Dzięki odpowiednim lampom możesz subtelnie podświetlić elementy dekoracyjne, takie jak obrazy czy ozdobne wykończenie ściany. Jakie lampy będą w takiej sytuacji najlepszym wyborem? Możesz wybrać klasyczne plafony lub postawić na oryginalne, dekoracyjne instalacje. Przykładem jest chociażby wyjątkowa lampa Cassette, która znakomicie sprawdzi się również jako efektowny obraz ścienny. Możesz też zdecydować się na kinkiet o zaokrąglonej formie Garbi, aby delikatnie rozjaśnić przestrzeń nad i pod nim. To świetne rozwiązanie, aby zaakcentować powieszone na ścianie obrazy, zdjęcia lub inne dekoracyjne elementy. Idealny salon powinien być przede wszystkim przytulny, a dzięki takim lampom uda Ci się wyczarować w nim odpowiednią atmosferę.

Oświetlenie może oddziaływać na nastrój

Salon jest pomieszczeniem, w którym spędzamy większość swojego czasu w ciągu dnia. A zatem warto wiedzieć, że odpowiednio dopasowane oświetlenie może zatem wpłynąć na samopoczucie. W strefie relaksu warto zdecydować się na lampy emitujące światło o ciepłej barwie, gdyż to właśnie ono sprzyja relaksowi. Możesz postawić na przykład na model Cloudine o ozdobnych kloszach, wybierając do niego żarówki w temperaturze barwowej od 2700 K do 3300 K. Taka barwa jest też bardzo przyjemna dla wzroku. Jeśli jednak zależy Ci na tym, aby salon był przestrzenią pobudzającą do pracy, postaw na zimną barwę światła. Takie światło powinno mieć więcej niż 5300 K. Najlepiej zastosuj plafony z LEDowym oświetleniem, instalując ja na przykład w pobliżu stołu z krzesłami.

Wybierz nowoczesne lampy do Twojego salonu, dzięki którym zadbasz o jego efektowną aranżację. Zastanów się, w jaki sposób możesz je wykorzystać, aby oświetlenie było przede wszystkim funkcjonalne. Szeroki wybór lamp do salonu znajdziesz w naszym sklepie – poznaj najnowsze kolekcje włoskich projektantów!